توجه به نحوه نگهداری داروها در منزل امری مهم و حیاتی است

28 اسفند 1397
رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو :
توجه به نحوه نگهداری داروها در منزل امری مهم و حیاتی است

 

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو :
توجه به نحوه نگهداری داروها در منزل امری مهم و حیاتی است

 

رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو گفت : دارو کالایی است که در صورت عدم رعایت اصول نگهداری آن می توان خطرات جبران ناپذیری  به همراه  داشته باشد .

دکتر سهیل افرازی اظهار داشت : داروهای یخچالی باید در جاهای دور از رطوبت ، جاهایی دور از نور آفتاب و در دمای مطلوب         (25 درجه سانتی گراد) نگهداری شوند .

وی افزود : متاسفانه عادت غلطی که در بین مردم جا افتاده این است که که گمان می کنند باید همه داروها در یخچال نگهداری شوند در صورتی که اینطور نیست. داروهایی که روی جعبه آن و یا برچسب آن قید شده که در دمای 8-2 درجه سانتی گراد و یا زیر 15 درجه سانتی گراد نگهداری شوند باید در یخچال قرار داده شوند .

وی همچین ادامه داد : باید توجه داشت که برای انتخاب محل نگهداری دارو و دمای متناسب با آن می توان به بروشور و توصیه های بسته بندی دارو مراجعه و یا در صورت نیاز با دکتر داروساز مشورت نمود زیرا به عنوان مثال بعضی از داروها نظیر آنتی بیوتیک هایی که برای اطفال استفاده می شود بعد از آماده شدن و اضافه کردن آب جهت تهیه سوسپانسیون باید در یخچال نگهداری شوند .

دکتر افرازی در رابطه با اینکه سرمای زیاد روی داروها اثر دارد یا خیر اینگونه تصریح کرد : برخی از داروها در اثر سرمای دمای یخچال دچار آسیب و تخریب می شوند . همچنین داروهایی ک باید در دمای 8-2 درجه سانتی گراد نگهداری شوند باید از یخ زدگی در امان بمانند و به هیچ عنوان نباید در قسمت فریزر یخچال نگهداری شوند.

وی در پایان تاکید کرد : برای جابجایی داروهای یخچالی علی الاخصوص در فصل های گرم سال باید ، در مسافت های بین شهری و مسافت های داخل شهری طولانی از جعبه یخدان برای حمل و نقل استفاده گردد که دمای محیط آن مشابه به دمای محیط یخچال باشد.

 

 


کلمات کلیدی:
دارو.نگهداری.حیات.غذا     و     دارو    

تاریخ بروز رسانی:   28 اسفند 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >