شناسايي داروي مجاز از قاچاق و تقلبي

تاریخ نامه: 29 بهمن 1391
شماره نامه:
تعريف داروهاي قاچاق: داروهاي قاچاق به داروهايي اطلاق مي گردد که به صورت غير قانوني و بدون داشتن مجوز رسمي از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکي وارد کشور شده و عرضه مي گردد.بسياري از داروهاي قاچاق تقلبي و در داخل يا در کشورهاي همسايه با کپي کردن جلد و بروشور داروي اصلي تهيه مي شوند و نه تنها ماده مؤثره دارويي ندارند  
پیامها  |   
 

تعريف داروهاي قاچاق:                                                      

داروهاي قاچاق به داروهايي اطلاق مي گردد که به صورت غير قانوني و بدون داشتن مجوز رسمي از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکي وارد کشور شده و عرضه مي گردد.بسياري از داروهاي قاچاق تقلبي و در داخل يا در کشورهاي همسايه با کپي کردن جلد و بروشور داروي اصلي تهيه مي شوند و نه تنها ماده مؤثره دارويي ندارند بلکه به دليل استفاده از ترکيبات شيميايي غير استاندارد که در تهيه و ساخت اين داروهاي تقلبي به کار مي رود،همواره عوارض زيان باري روي سلامتي افراد جامعه دارند. در بعضي مواقع تاريخ اعتبار واقعي مصرف کالا گذشته اما در پوشش با تاريخ معتبر قرار داده شده است و همچنين به دليل شرايط نگه داري اين نوع داروها و نوع عرضه آن،بسيار پيش مي آيد که حتي داروي فاسد بدست بيمار مي رسد که داراي عوارض بسيار خطرناک است.

معمولاً ترکيبات درج شده بر روي ظروف محتوي داروهاي غير مجاز و تقلبي با ترکيبات داخلي ظروف دارو تطابق نداشته و حاوي موادي هستند که عوارض جانبي خطرناکي را براي فرد مصرف کننده در پي دارند.
طبق گزارشات سازمان بهداشت جهاني(WHO) تخمين زده مي شود که پراکندگي داروهاي قاچاق از 1% در کشورهاي پيشرفته تا بالاي 30% در کشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه يافته متغيير مي باشد.
در حال حاضر در کشور ما نيز اين پديده شوم وجود دارد و با عرضه داروهاي قاچاق مواجه مي باشيم.که غلباً از طريق مراکز غيرمجاز عرضه مي گردد،هر چند که با پيگيري جدي و دلسوزانه مسئولين امر سلامت بخصوص در حوزه غذا و دارو اين امر به حداقل رسيده است.
قاچاق دارو پس از مواد مخدر و اسلحه،وحشتناک ترين نوع قاچاق به حساب مي آيد زيرا علاوه بر زيان اقتصادي،سلامت و جان انسان ها را نيز به خطر مي اندازد.
عوارض داروهاي قاچاق و تقلبي:
آنچه بديهي به نظر مي رسد،مصرف اين گونه اقلام فاقد مجوز و قاچاق تحت عنوان دارو،سلامت مصرف کنندگان را به طور جدي به مخاطره مي اندازد و باعث آسيب هاي جبران ناپذير و در بعضي مواقع حتي باعث مرگ مي شود.
به عنوان مثال مي توان کشته شدن 2500نفر در نيجريه در سال1995 بعلت مصرف واکسن تقلبي مننژيت که فقط حاوي آب بود اشاره نمود. ويا مرگ 30نفر در کامبوج در سال1999بعلت مصرف داروي تقلبي ضد مالاريا.
و همچنين بنا بر گزارش بهداشت جهاني در سال2001در کشور چين 192000نفر به علت مصرف داروهاي تقلبي جان خود را از دست دادند.
 
 
 
شناسايي داروي مجاز از قاچاق و تقلبي:
هر گونه دارويي که خارج از مراکز مجاز توزيع دارو تهيه و عرضه مي گردد،غيرمجاز و يا تقلبي مي باشد. مراکز مجاز توزيع دارو داراي مجوز رسمي از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکي کشور مي باشند(نظير داروخانه ها)
داروهايي که از شبکه هاي ماهواره تبليغ مي شوند فاقد مجوز بهداشتي از وزارت بهداشت و درمان مي باشند.و به عنوان يک داروي قاچاق و تقلبي مصرف آن ها عوارض خطرناکي را براي مشتريان اين داروها به همراه دارد.
داروهاي وارداتي مجاز و مورد تأييد وزارت بهداشت و درمان بايد داراي برچسب فارسي نويس حاوي مشخصات زير باشند:
1-    نام محصول
2-    نام تجاري محصول
3-    شماره،مجوز ورود از وزارت بهداشت
4-    مورد مصرف
5-    نام کشور و شرکت سازنده
6-    نام شرکت وارد کننده
7-    تاريخ توليد و انقضاء و شماره سري ساخت
کد اصالت دارو
يکي از راههاي تشخيص مجاز بودن داروها که در سال هاي اخير در کشور ما مورد استفاده قرار مي گيرد و کارآمد هم مي باشد استفاده از کد اصالت دارو است. در اين طرح که توسط سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکي به اجرا در آمده،به هر داروي وارداتي يک کد اصالت داده مي شود که بر روي بسته بندي داروها چسبانده مي شود. فرد مصرف کننده مي تواند با ارسال کد اصالت از طريق پيامک به شماره2000404 و يا از طريق سايت www.iranesalat.org از مجاز و يا غير مجاز بودن دارو مطلع شود.(براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به سايت فوق الذکر مراجعه کنيد)
استفاده از داروهاي قاچاق،تقلبي،تاريخ گذشته و فاقد پروانه ساخت تهديد جدي براي سلامت شماست.دقت و توجه شما به مشخصات بر چسب در هنگام خريد اقلام دارويي و بهداشتي و خريد دارو از مراکز مجاز تهيه و توزيع دارو(داروخانه) گامي مؤثر در جلوگيري از قاچاق کالا و اطمينان خاطر شما از سلامت فرآورده مي باشد.
 
 


کلمات کلیدی:
قاچاق     دارو     عرضه     تقلبی    

تعداد بازدید:   ۲
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >