شعارهای اختصاصی پیشگیری از مسمومیت با سرب

1392/8/6 0:0
1. مهمترین موارد استفاده از سرب و ترکیبات آن عبارت است از: ساخت لوله و مخازن آب، تهیه پوشش سقف ها، حلبی، مفتول، کابل برق رسانی، اسلحه سازی، شیشه سازی، پلاستیک سازی، باتری سازی، لاستیک سازی، آلیاژهای فلزی، رنگ سازی، کبریت سازی، صنایع شیمیایی، اتاقک سربی، منابع تبخیر، آفت کش ها، سوخت اتومبیل و حروف چاپ.

 1. منابع سرب و آلودگی ناشی از آن یا منابع طبیعی مانند سنگها، خاک، آب، هوا و گیاهان است و یا منابع غیر طبیعی مانند دودکش ها، فاضلاب کارخانجات صنعتی، اگزوز اتومبیل، بنزین سرب دار می باشد.
 2.  از سوختن هر لیتر بنزین سرب دار، 0.32 گرم سرب وارد هوا می شود که 10% آن روی سطح خیابانها ریخته می شود و بطور متوسط یک اتومبیل در حدود 1 کیلوگرم در سال از خود سرب خارج می کند.
 3.  منابع شغلی سرب عبارت است از: در محیط کار از طریق تنفس، عدم رعایت بهداشت صحیح با خوردن و آشامیدن، دخانیات، کار در باطریسازی، جوشکاری، لحیم کاری، تراشکاری، لوله بری، ریخته گری، کوزه گری، رنگ سازی، نقاشی، جواهر سازی، صنایع نظامی، چاپخانه، پمپ بنزین، استنشاق ذرات غبار رها شده از لباس کار.
 4.  منابع غیر شغلی سرب عبارت است از: استفاده از ظروف سربی، شراب خانگی، داروهای گیاهی حاوی سرب، مواد آرایشی حاوی سرب، استفاده از ظروف شیشه ای کریستال حاوی سرب در مصارف روزمره خانگی، ظروف سرامیک با لعاب سربی (لعاب آبی رنگ)، آلودگی آب و خاک و گیاهان در مناطقی مانند معادن سرب و کوره های ذوب فلزات، استعمال سیگار، .
 5.  
 6. نحوه آلوده شدن کودکان با سرب از طریق: غذای آماده داخل قوطی، نوشیدنی سرد در بطری شیشه ای، انتقال سرب از طریق شیر مادر، آب و هوا و خاک آلوده به سرب، به دهان بردن رشته های پلاستیکی می باشد.
 7. نام دیگر سرب، "سم اجتماع صنعتی" است و مسمومیت با سرب بیماری جهان صنعتی می باشد.
 8. غلظت سرب در خون ساکنین شهرها بیشتر از حاشیه شهرها و بیشتر از روستاها است.
 9.  سرب آلی ایجاد علایم مسمومیت عصبی مرکزی می نماید و سرب معدنی مسمومیت همراه با اختلالات در سنتز هموگلوبین خون ایجاد می نماید.
 10.  علایم مسمومیت حاد با سرب شامل بی اشتهایی، تحریک پذیری، استفراغ، انسفالوپاتی حاد و آتاکسی، استفراغ مقاوم، لتارژی، تشنج و اغما می باشد.
 11.  پیدایش لکه های آبی خاکستری (حاشیه بورتن) در کنار لثه ها، ناشی از رسوب سولفور سرب می باشد.
 12. دل درد و قولنج شدید شکمی، یبوست، درد مفاصل زانوها، مچ و آرنج، کمر، شانه، سردرد، خستگی، بی قراری و بی اشتهایی ا ز علایم مسمومیت با سرب می باشد.
 13.  علایم مسمومیت مزمن با سرب، تورم لثه با خطوط آبی روی لثه ها، احساس طعم فلزی در دهان، ترومبوز عروق مغزی و انسفالوپاتی ناشی از آن، کاهش قدرت یادگیری و حافظه، هوش پایین، اختلالات رفتاری، لرزش، قولنج روده ای، درد عضلانی، افزایش فشار خونی، کم خونی، کاهش تعداد اسپرم و ناباروری می باشد.
 14.  سرب فلزی سمی است که مصرف وسیع آن منجر به آلودگی محیط و مشکلات سلامتی در کل جهان شده است.
 15. تماس مداوم با سرب سبب تجمع آن در بدن و بروز صدمات بیشماری به اندامهای مختلف بدن مانند سیستم عصبی، خون، گوارش، قلبی عروقی و کلیوی خواهد شد.
 16. کودکان نسبت به صدمات ناشی از سمیت عصبی مسمومیت با سرب بسیار حساس هستند و گاهی اوقات صدمات عصبی ناشی از سرب در کودکان برگشت ناپذیر است.
 17. تماس با سرب تقریباً عامل0.6% از بیماری هایی است که در کل جهان و خصوصاً در کشورهای درحال توسعه گزارش می شود.
 18. هر سال تماس با سرب در کودکان منجر به افزایش تقریبی 600000 مورد ناتوانی مغزی جدید در جهان می گردد.
 19. کاهش استعمال سرب در بنزین مصرفی، صنعت رنگ سازی، لوله سازی و آلیاژ به صورت مستقیم سبب کاهش سرب موجود در خون خواهد شد.  
 20. راههای کاهش سرب در محیط زیست و کاهش تماسهای شغلی عبارتند از: کاهش مصرف سرب در مواردیکه ضرورتی ندارد مانند رنگ سازی، بازیافت صحیح سرب از پسماندها
 21. اطلاع رسانی و ارائه آموزش عمومی درخصوص اهمیت و نحوه انهدام یا بازیافت باتری های سربی و رایانه ها، سنجش میزان سرب موجود در خون کودکان، زنانیکه در سنین باروری می باشند و کارگران صنایع.
 22. در سالهای اخیر موارد متعددی از مرگ معتادانی که از تریاک تقلیب شده با سرب استفاده نموده اند به دلیل مسمومیت با سرب مشاهده شده است.
 23. در منازل قدیمی که چهل سال و یا بیشتر از ساختمان آن می گذرد، رنگهای استفاده شده و پوسته شده در دیوارها و چارچوبها و لوله های آب سربی اصلی ترین منبع مسمومیت با سرب می باشد.
 24. در صورت قدیمی بودن لوله های آب منزل (لوله های سربی) بهتر است قبل از استفاده از آب در صبح، اجازه دهیم مقادیری از آب داخل لوله قبل از استفاده دور ریخته شود.
 25. به رغم بدون سرب بودن بنزین مصرفی در اغلب کشورها، بعد از سالهای متمادی، خاک و غبارات حاوی سرب می تواند در کودکان ایجاد مسمومیت نماید.
 26. کودکان به دلیل روند رشدشان اغلب دست و اجسام اطراف خود را به دهان می برند. این کار سبب ورود مقادیری از سرب محیط به بدنشان می شود.
 27.  کودکان 4 تا 5 برابر بیشتر از بزرگسالان، سرب محیط را جذب می کنند. 
 28. کودکان زیر 5 سال و زنان باردار دو گروه اصلی در معرض خطر در اثر تماس با سرب هستند.
 29. به پنج دلیل عوارض تماس با سرب در کودکان بیش از بزرگسالان است: 1- میزان دریافت سرب بر حسب واحد وزن بدن در کودکان بیشتر است 2-گرد و غبار بیشتری توسط کودکان بلعیده می شود 3- میزان جذب سرب از دستگاه گوارش کودکان بیشتر است 4- سد خونی–مغزی کودکان هنوز تکامل پیدا نکرده است 5- اثرات سیستم عصبی در کودکان با مقادیر کمتری نسبت به بزرگسالان بروز می نماید.
 30.  اصلی ترین عوارض سوء سرب در تکامل سیستم عصبی کودکان و بهره هوشی کودک بروز می نماید.
 31.  میزان حداقل 5 میکرو گرم سرب در هر دسی لیتر خون کودکان سبب اثرات سوء بر بهره هوشی خواهد شد و این اثرات با افزایش تماس با سرب و افزایش غلظت خونی سرب، افزایش خواهد یافت.
 32. تماس با سرب در کودکان می تواند منجر به اختلال تمرکز و پرخاشگری شود.
 33. تماس با مقادیر بالای سرب در زنان باردار می تواند منجر به سقط جنین، مرده زایی، زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن و حتی ناقص شود.
 34. راههای حذف مصرف سرب: حذف سرب از بنزین، حذف سرب از صنعت رنگ سازی، حذف استفاده از سرب در آلیاژهای فلزی که در بسته بندی صنایع غذایی استفاده می شود، حذف سرب از منازل مدارس و اسباب بازی کودکان، حذف سرب از لعاب ظروف سفالی و سرامیکی مورد استفاده در صرف غذا و آشامیدنی، شناسایی و حذف سرب از مواد آرایشی و طب سنتی.
 35.  از راههای پیشگیری تماس با سرب، عدم تماس با ضایعات و نخاله های حاوی سرب ناشی از وسایل الکترونیکی و باتری های سربی و کامپیوتر، خصوصاً در کودکان می باشد. 
 36. باید مطمئن شد که ضایعات و نخاله های حاوی سرب حتماً توسط مراجعات معتبر منهدم شود.
 37.  به منظور سنجش سرب در خون افراد شاغل در صنعت که با سرب تماس دارند، آزمایش خون باید به طور مرتب انجام شود.

برای پیشگیری از عوارض ناشی از تماس با سرب باید جامعه از خطرات این فلز سمی آگاه شود


   
تعداد بازدید:   ۷

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >