ايمن سازي منازل از نظر بروز مسموميت ها

1392/8/6 0:0
محصولات شوينده، فرآورده هاي دارويي و آرايشي- بهداشتي را دور از دسترس كودكان و داخل كمد داراي قفل نگهداري كنيد.

1.        قبل از دور انداختن ظروف حاوي مواد شيميايي و شوينده داخل ظرف زباله، آنرا آبكشي نماييد.
2.        داروها را دور از ديد و دسترس كودكان و در ارتفاع بالا ودر كمد مجهز به قفل نگه داري نماييد.
3.     محصولات خانگي خطرناك (مانند لوله بازكن، جوهر نمك، جرم گیر، محلول سفيد كننده و لك بر، مواد شوينده، گاز پاك كن، داروها و ديگر مواد شيميايي) را در بسته بندي اصلي آنها و با درب بسته نگهداري نماييد.
4.         از قرار دادن ظروف حاوي مواد شيميايي در كنار مواد غذايي خودداري نماييد.
5.    از قرار دادن مواد شوینده در کمدهای زیر ظرفشویی اجتناب نمایید. خطر مسمومیت در کودکان نوپا و کنجکاو از این طریق بسیار بالا می باشد.
6.    چنانچه در منزل كودكي داريد، از قرار دادن خمير دندان، دهان شويه و يا ديگر فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي و خوشبو کننده در دسترس كودكان خودداري نماييد.
7.    از نگهداری محصولات خطرناك مثل ضديخ، شيشه پاك كن، بنزين، نفت، علف كش، سموم حشره كش و كودهاي باغباني در کمدهای بدون قفل در پارکینگ و حیاط منزل اجتناب نمایید.
8.       تمامي سموم مورد استفاده در منزل را در ظروف با درب غيرقابل دسترسي كودكان نگه داري نماييد.
9.        برچسب  ظروف سموم و مواد دفع آفات را ابتدا كاملاً مطالعه كنيد و سپس دقيقاً مطابق آن عمل نمائيد.
10.   مخلوط کردن فرآورده های سفید کننده و جرم بر به دلیل ایجاد گاز سمی خفه کننده مطلقاً ممنوع می باشد.
11. موادي مانند نفت و بنزين را در ظرف اصلي آنها نگه داري كنيد و از ريختن اين مواد داخل ظروف مربوط به فرآورده هاي خوراكي و نوشيدني مانند بطری خالی نوشابه جدا" پرهيز كنيد.
12.  از قرار دادن كيف دستي و ساك خريد و همچنين كيسه هاي نايلوني كه استفاده نمي شود، در دسترس كودكان پرهيز كنيد. اين وسايل ممكن است سبب خفگي كودكان شوند.
13.   آسيب ناشي از مسموميت مي تواند جبران ناپذير باشد. خانواده خود را محافظت كنيد.
14.    اغلب مسموميت ها در منازل رخ مي دهند. خانه خود را نسبت به بروز مسموميت ايمن نماييد.
15.    مسموميت با گاز منوكسيد كربن كشنده ترين مسموميت غيرعمدي در كشور ماست و شيوع آن در فصل سرما بالا مي باشد.
16.   آیا می دانید شایعترین علت مسمومیت خوراکی در کشور ناشی از مصرف دارو می باشد؟                           
17.   هفتاد درصد از مسمومیت های ارجاع شده به مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم کشور، مسمومیت های دارویی می باشد.
18. آیا از خطراتی که کودک شما در منزل مادربزرگ با آنها روبرو است آگاهید؟ منزل بستگان نزدیک را مانند منزل خود به منظور پیشگیری از مسمومیت ها، ایمن سازید.
19.  برای پیشگیری از مسمومیت دارویی کودک دلبندتان، از والدین خود بخواهید داروهای مصرفی خود را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایند. در هنگام مراجعه به پزشک و دریافت دارو از داروخانه، والدین سالمند خود را همراهی نمایید تا از صحت نحوه مصرف دارو مطمئن شوید.
20.  در دوران سالمندی به دلیل تغییرات ساختار در اندامهای داخلی مانند کبد، کلیه، میزان مایعات، عضلات و چربی بدن، تغییراتی در جذب و دفع داروها حادث خواهد شد و بی اعتنایی به مصرف دقیق داروها می تواند منجر به مسمومیت شود.
21.  در برخی از سالمندان کاهش قدرت بینایی و فراموشی، می تواند منجر به بروز اشتباهاتی در ضمن مصرف داروها و در نتیجه بروز مسمومیت دارویی گردد.
22.  پزشکان و داروسازان در برخورد با بیماران سالمند باید از تفهیم نحوه مصرف دارو در ایشان اطمینان حاصل نمایند.
23.  بسیاری از سالمندان ناچار به مصرف داروهای متعددی در طول روز می باشند. استفاده از جعبه های تقسیم داروها می تواند کمک شایانی به پیشگیری از مسمومیت و مصرف داروی تکراری در ایشان می گردد.
24.  چنانچه والدین سالمند شما مجبور به مصرف دارو می باشند، به صورت دوره ای نحوه مصرف داروهای ایشان را کنترل نمایید تا از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری شود.
25.  کاهش بینایی، شنوایی و فراموشی در دوران سالمندی از مهمترین عوامل مصرف بیش از حد دارو و بروز مسمومیت در سالمندان می باشد.
26.  سالمندان محترم باید در مراجعه به پزشک، نام داروهای مصرفی خود را به همراه داشته باشند تا از تجویز مجدد داروها و مصرف همزمان آنها و یا بروز تداخلات خطرناک دارویی پیشگیری شود.

 مصرف خودسرانه داروها در سالمندان نسبت به دیگر افراد جامعه خطرناکتر است


   
تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >